Miejsce 2: Iran
Miejsce 3: Afganistan
Miejsce 4: Arabia Saudyjska
Miejsce 5: Somalia
Miejsce 6: Malediwy
Miejsce 7: Jemen
Miejsce 8: Irak
Miejsce 9: Uzbekistan
Miejsce 10: Laos
Miejsce 1: Korea Północna
W Iranie islam jest religią państwową. Wszystkie ustawy i rozporządzenia muszą być zgodne z oficjalną wykładnię prawa szariatu (prawa islamskiego). Mimo, że etniczni chrześcijanie (jak Ormianie i Asyryjczycy) jako mniejszości religijne są oficjalnie uznawane i chronione, to i tak często doświadczają oni aresztowań, przemocy fizycznej, ograniczeń i dyskryminacji z powodu swojej wiary. Ormiańskie i asyryjskie społeczności mogą nauczać tylko we własnym języku, a nie perskim (ogólnie używanym). Niestety mówiący po persku chrześcijanie pochodzenia muzułmańskiego nie mogą ani uczestniczyć, ani pomagać w takich spotkaniach. Wspieranie chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego jest również zabronione. Prawo szariatu przewiduje karę śmierci dla muzułmanina, który porzuca islam dla innej religii.
Miejsce 4: Arabia Saudyjska (poprzednio: 3)
Wolność religijna w tym królestwie nie egzystuje, obywatelom dozwolona jest tylko jedna religia: islamu. Nie można wybierać czy zmieniać religii. System prawny jest oparty na prawie muzułmańskim, prawie szariatu. Konwersja muzułmanina na inną religię jest przestępstwem karanym śmiercią. Chociaż rząd uznaje prawo nie-muzułmanów do prywatnych zebrań wierzących, to jednak policja religijna bardzo często nie respektuje tego przepisu. Publiczne praktykowanie kultu nie-muzułmańskiego jest zabronione. Nie-muzułmanom, którzy publicznie i aktywnie wyrażają swoją wiarę grożą aresztowania, więzienie, biczowanie, tortury czy deportacja. Wśród byłych muzułmanów panuje strach przed staniem się ofiarą „ honorowego zabójstwa"- jeśli ich rodziny lub ich środowisko społeczne dowiedzą się o ich nowej wierze.
Chrześcijanie są pod ścisłym nadzorem rządu i milicji islamskiej. Ekstremistyczna Al-Shabaab regularnie urządza dosłownie polowania na chrześcijan próbując w ten sposób pozbyć się wszystkich chrześcijan w kraju. Chociaż „Tymczasowa Karta Federalna Republiki Somalii” zapewnia wolność wyznania, to jednak w praktyce prawo to nie jest przestrzegane. W Karcie ustanowiono również, że żadna religia nie może być sprzeczna z religią narodową jaką jest islam. Większość z niewielu chrześcijan żyjących w południowej Somalii są mocno szykanowani i muszą praktykować swoją wiarę w tajemnicy. Niewielu chrześcijan mieszka również w Puntland i Somaliland jednak najwięcej somalijskich chrześcijan żyje na uchodźctwie w krajach sąsiednich.
W maju nastąpił atak bombowy na autobusy z chrześcijańskimi studentami. Trójka studentów zginęła, a 180 zostało rannych. Wielu z nich musi teraz żyć okaleczona bliznami lub znosić swoją niepełnosprawność fizyczną powstałą w wyniku ataku. Od 2003r. grupa islamskich ekstremistów swą uwagę koncentrowała na chrześcijańskim kościele w Bagdadzie. Pod koniec października 2010 r. dokonała tam czynu dramatycznego- zabito 58 osób a co najmniej 60 osób zostało rannych. Czyn ten jest uważany za najkrwawszy atak na miejscowych chrześcijan.
W okresie sprawozdawczym doszło jeszcze do innych celowych zabójstw co najmniej 90 chrześcijan m.in., w Mosulu, Bagdadzie i Kirkuku. W Iraku żyje około 334 tysięcy chrześcijan, jest to o połowę mnie, niż w 1991 roku. Wierzący należą najczęściej do tradycyjnych kościołów jak asyryjski, chaldejski, katolicki czy ormiański. Istnieje również kilka tysięcy ewangelicznych chrześcijan. Od upadku Saddama Husajna ich sytuacja znacznie się pogorszyła. Motywy przemocy wobec chrześcijan są różne: religijne, politycznie, gospodarcze i społecznie. Korzenie irackich chrześcijan sięgają w tym kraju wieków. Już 2000 lat temu chrześcijańska społeczność żyła w tym regionie, czyli znacznie wcześniej niż powstanie islamu. Dzisiaj jest ona narażona na prześladowanie przez grupy przestępcze i radykalnych islamistów, którzy postrzegają ją jako sojuszników Zachodu. Podczas gdy naciski z Zachodu maleją a obce wojska opuściły kraj, ekstremiści wydaje się, że chcą "oczyścić" ziemię z chrześcijan i zmusić ich w wyniku aktów przemocy i zastraszania do opuszczenia swojej ojczyzny. Setki tysięcy Irakijczyków, zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie przebywają na emigracji a wielu innych żyje tak jak wysiedleńcy, w szczególności w obszarach kurdyjskich na północy kraju.
Prześladowanie w Uzbekistanie ma różne oblicza: zwłaszcza protestanckich chrześcijan w tym społeczeństwie spotyka duży ucisk. Od strony rządu są narażeni na aresztowania, grzywny i pozbawienie wolności. Istnieją również pracodawcy, którzy potrafią zwolnić pracownika z powodu jego chrześcijańskiej wiary. Islamscy przywódcy religijni i krewni wywierają ogromną presję na chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego. Bicie, odrzucenie, upokorzenia lub wydalenie z domu rodzinnego są tylko paroma przykładami form prześladowań wobec tych chrześcijan. Religijne prawo islamskie jest surowe. Przekazywanie chrześcijańskiego przesłania muzułmanom jest zabronione. Ustawiczne kreowanie negatywnego wizerunku chrześcijan w telewizji i wrogie nastawienie władz lokalnych i urzędnik sądowy do nich komplikuje bardzo życie chrześcijan w Uzbekistanie.